Antykoncepcja
Zdefiniowana jako metoda zapobiegająca poczęciu, na przestrzeni lat antykoncepcja stała się powszechnym i oczywistym zwrotem dla wielu kobiet
Jednak dla niektórych kobiet nadal jest to mit. Chociaż obecnie praktyka wydaje się być powszechna, wiele kobiet wciąż nie jest świadomych tego, jak działają środki antykoncepcyjne. Konieczne zatem jest wniesienie przejrzystych informacji tym kobietom, których wiedza na ten temat jest wciąż niewielka.
Definicja i historia antykoncepcji
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, antykoncepcja to “użycie środków, urządzeń, metod i procedur chroniących od poczęcia lub zmniejszających prawdopodobieństwo poczęcia”. Zazwyczaj metody te dotyczą przede wszystkim kobiet, które mogą teraz swobodnie kontrolować swoje ciąże. Ale zagłębiając się bardziej w historię zobaczymy, że nie zawsze tak było.
Antykoncepcja od dawna postrzegana była jako nielegalna. Zalegalizowana została dopiero w 1972 roku na podstawie ustawy Neuwirth z 1967 roku. Długi czas po tym, w 2001 roku podpisano ustawę poprawiającą tę pierwszą, w dalszym ciągu dążącą do ułatwienia dostępu do antykoncepcji. W 2013 NIDS (Narodowy Instytut Badań Demograficznych) opublikował dane z najnowszego sondażu na temat praktyk antykoncepcyjnych kobiet w wieku od 20 do 44 lat. 76,2% kobiet stosowało metodę antykoncepcji, natomiast 23,8% nie używało żadnej. Należy również zauważyć, że we Francji pigułka pozostaje ulubioną metodą antykoncepcji wśród kobiet. Rzeczywiście, 25% z nich korzysta z tej metody antykoncepcji, podczas gdy w USA odsetek ten jest podzielony między prezerwatywy, sterylizację i pigułki. A na przykład w Chinach prym wiedzie wkładka domaciczna.
Dlaczego stosowanie przez nas antykoncepcji nie jest na poziomie 100%? Oprócz względów osobistych, głównym powodem jest brak informacji, a także silne bariery społeczne i rodzinne.
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji dla kobiet. Metoda ta bezpiecznie i dyskretnie chroni kobiety przed zajściem w ciążę.
Pigułka jest najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania ciąży i niemal w 100% niezawodnym. Istnieje ponad 30 rodzajów doustnych środków antykoncepcyjnych dla kobiet. Każda z pigułek różni się między sobą, posiada zalety i wady. Kobiety przy wsparciu swojego lekarza muszą odnaleźć pigułkę, która zapewni im najskuteczniejsze zabezpieczenie przy najmniejszej ilości skutków ubocznych.
Jaką metodę antykoncepcji powinnam wybrać?
Najlepszą antykoncepcja to ta, którą wybrałaś i która najbardziej ci odpowiada. Jest to szczególnie uwarunkowane wiekiem, osobowością (zapominalska lub zorganizowana), stylem życia (wędrowny lub osiadły), gdyż zawsze znajdą się metody, które będą dla ciebie bardziej odpowiednie niż inne. Pod uwagę brana jest również twoja biologia, to znaczy twoja tolerancja na efekty uboczne leków, które będą się różnić w zależności od zastosowanej metody.
Prawda jest taka, że na pewno znajdzie się metoda, która najlepiej ci odpowiada. Musisz po prostu zasięgnąć informacji dotyczących twojego wyboru, gdyż brak informacji może doprowadzić do wyboru niewłaściwej metody powodując komplikacje. Niezależnie od tego, czy jesteś nastolatką, młodą czy starszą kobietą, zawsze dostosowuj się do zaleceń lekarza, który poleci ci odpowiednią antykoncepcję w zależności od historii medycznej oraz twoich medycznych lub osobistych warunków. Inną rzeczą jest wiedza o kontroli cyklu menstruacyjnego, która jest koniecznością dla każdej kobiety.
Poszczególne fazy miesiączki
Zanim wybierzesz rodzaj antykoncepcji musi wiedzieć, jak działa twoje ciało, w tym cykl miesiączkowy. Jest to ważny krok, który pomoże ci znaleźć najlepiej dopasowaną metodę antykoncepcyjną. Cykl miesiączkowy rozpoczyna się od 1 dnia miesiączki, trwa 28 dni i kończy się w przeddzień pierwszego dnia następnego okresu. Miesiączka to pierwsza faza cyklu miesiączkowego. trwa ona od pierwszego do siódmego dnia cyklu.
Faza pęcherzykowa
Faza pęcherzykowa występuje od ósmego do jedenastego dnia cyklu. Zwana także fazą przedowulacyjną. Charakteryzuje się tworzeniem przez jajnik komórki jajowej (pęcherzyka). Stworzony zostaje estrogen, który pomaga zmodyfikować endometrium, znane również jako wyściółkę macicy. Endometrium rozpoczyna swoją modyfikację i pogrubianie, przygotowując się do ewentualnego zagnieżdżenia komórki jajowej. Estrogen będzie również wykorzystywany przez gruczoły szyjki macicy. Jego wydzielanie przez śluz szyjki macicy jest niezbędny dla ruchu plemników w kierunku jajeczka. Śluz zmienia się i staje się lepki.
Faza owulacji
Następnie nadchodzi faza owulacji, która trwa od 12 do 14 dnia cyklu, około 15 dni po pierwszym dniu miesiączki. Podczas tej fazy jajnik wydala komórkę jajową przez jajowody. Uwolniona staje się jajeczkiem i jest gotowa do zapłodnienia w ciągu najbliższych 24 godzin długości jej życia. Powinnaś wziąć to pod uwagę przed współżyciem, ponieważ plemniki żyją przez 5 dni. Jeśli uprawiasz seks 2 lub 3 dni przed owulacją, w dzień owulacji lub dobę po, istnieje ryzyko zajścia w ciążę.
Faza poowulacyjna
Kolejnym etapem jest faza poowulacyjna i zaczyna się w tym samym czasie, co owulacja pomiędzy 12 a 15 dniem cyklu miesiączkowego. Trwa ona od 12 do 14 dni. W tej fazie jajnik produkuje estrogen, a także zaczyna wytwarzać inny hormon – progesteron, co umożliwia endometrium pozostanie grubym i stworzenie gniazda. Uwolnione jajeczko czeka na zapłodnienie. Jeśli nie nastąpi zapłodnienie, jajnik zatrzymuje produkcję hormonu estrogenu, a jego poziom gwałtownie spada. Wzrasta wówczas progestagen, stąd określenie « faza lutealna ». To oznacza koniec jednego cyklu miesiączkowego i początek następnego.
Spadek poziomu estrogenu powoduje zniszczenie błony śluzowej macicy, która pozbawiona tego podstawowego hormonu nie ma możliwości utrzymania swojej grubości. To wyniszczenie uwalnia miesiączkę lub krwawienie, które składa się ze wszystkich niefunkcjonalnych tkanek, które nie zostały zapłodnione.
Pamiętaj, że wymienione tu dane i cykle są orientacyjne. W rzeczywistości każda kobieta ma swój indywidualny cykl menstruacyjny. Dlatego wiele kobiet woli stosować metody antykoncepcji, które radzą sobie z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami i zapobiegają przed zajściem w niepożądaną ciążę.
Naturalne metody antykoncepcji
Praktykowane głównie przez te kobiety, które znają swój cykle miesiączkowe i swoje ciała. Niewielki odsetek kobiet praktykuje te metody. Stanowią one około 7,1% kobiet, a wszystkie te metody są zawodne. Niektóre z nich to:
Okresowa wstrzemięźliwość uwzględniająca trzy sposoby to:
- metoda kalendarzykowa
Polega na obliczaniu owulacyjnej fazy cyklu miesiączkowego i powstrzymywanie się w tym czasie od współżycia. Metoda nie jest najbardziej wiarygodna, ponieważ kobieta może zajść w ciążę w dowolnym momencie cyklu ze względu na przesunięcia daty owulacji. Ponadto, długość cyklu może się zmieniać.
Metoda mierzenia temperatury
Metoda ta polega na codziennym mierzeniu temperatury w odbycie i obserwowaniu jej wzrostu, by rozpocząć abstynencję seksualną od 1 dnia owulacji, gdy temperatura ciała wzrasta aż do następnego okresu. Ta metoda nie jest niezawodna, ponieważ temperatura ciała może się zmieniać ze względu na inne czynniki, takie jak infekcje, stres, zarwane noce i wiele innych.
Metoda obserwacji śluzu szyjki macicy
W tej metodzie obserwujesz zmiany w konsystencji i kolorze śluzu szyjki macicy (na podstawie codziennych próbek pobranych z pochwy). Staje się on bardziej zwięzły, nieprzezroczysty i obfity tuż przed owulacją. Metoda ta jest często kłopotliwa i uciążliwa.
Stosunek przerywany
Stosunek przerywany polega na usuwaniu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem. Metoda ta ogranicza, zmniejsza przyjemność z seksu i jest daleka od bycia najbardziej skuteczną, ponieważ przed wytryskiem niewielka ilość płynu zawierającego plemniki wycieka z prącia.
Stosujące naturalne metody kobiety mają 80% szans na zajście w ciążę. Dlatego też są one nieskuteczne. Ponadto musimy uwzględnić niepokojący charakter większości z tych tak zwanych « naturalnych » metod.
Nienaturalne metody antykoncepcji
Wśród nich możemy znaleźć hormonalne i miejscowe metody. Metody te są barierami, które blokują ruch plemników po ejakulacji. Do tej kategorii należą:
Metody chemiczne
Rolą środków plemnikobójczych jest zabicie plemników chlorkiem benzalkoniowym. Rozpuszcza się i rozprzestrzenia w pochwie po produktu wewnątrz niej, co najmniej 5 minut przed stosunkiem. Rozróżniamy jajka, kremy i gąbki.
Metody te przy idealnych warunkach umieszczenia i zaaplikowania, mają skuteczność rzędu 82%. Ponadto są one ogólnodostępne. Kolejną ich zaletą jest to, że substancje plemnikobójcze są bezpieczne dla zdrowia i nie wpływają na odczuwanie przyjemności seksualnej. Z drugiej strony, metody te wymagają przemyślenia i czasu. Ponadto wszystkie środki plemnikobójcze mają nieprzyjemny zapach i smak. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do zniszczenia harmonii i popędu seksualnego.
Metody mechaniczne
Należą do nich urządzenia niechemiczne, które można wkładać i usuwać. Należą do nich membrany, kapturki domaciczne, prezerwatywy i miedziane wkładki domaciczne.
W warunkach optymalnego wykorzystania ich skuteczność jest bardzo wysoka: 94% dla membrany, 98% dla prezerwatyw (które również zapewniają ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową) i miedziane wkładki domaciczne. Są one również bardzo łatwo dostępne. A niektóre z nich, jak membrana, są wielokrotnego użytku. W przeważającej części nie mają one wpływu na odczuwanie przyjemności seksualnej. Można stosować je wraz ze środkiem plemnikobójczym, by podnieść ich działanie zabezpieczające. Dzieje się tak również w przypadku kapturków domacicznych. Wada tych metod leży głównie w ich umiejscawianiu (membrany, kapturki domaciczne, miedziane wkładki domaciczne) i jakości materiału, na przykład prezerwatyw. Niewłaściwe umiejscowienie zakłóca nie tylko akt seksualny, ale również naraża na ryzyko.
Podsumowując, można stwierdzić, że nienaturalne metody są bardziej skuteczne niż naturalne.
Jakie są korzyści ze stosowania pigułki antykoncepcyjnej?
Obecnie pigułka jest najskuteczniejszą antykoncepcją na rynku. Niezwykle praktyczna i zażywana raz dziennie, pigułka jest zazwyczaj stosowana w ciągu pierwszych trzech tygodni cyklu. Po tym czasie następuje jednotygodniowa przerwa, a następnie kuracja rozpoczyna się ponownie przez kolejne trzy tygodnie.
Oprócz swojej podstawowej funkcji, pigułka antykoncepcyjna może również pomagać kobietom w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, takich jak trądzik, łagodzeniu bólu menstruacyjnego, redukcji okresu, gdy jest długotrwały, a nawet w leczeniu endometriozy.
Jak działa ta antykoncepcja?
Większość doustnych środków antykoncepcyjnych działa w ten sam sposób. Zawierają one dwa hormony: progesteron i estrogen. Te dwa hormony w efekcie zatrzymują owulację. Hormony wpływają na śluz szyjki macicy tworząc go bardziej skomplikowanym dla plemników, które dostają się do macicy.
Doustna antykoncepcja wpływa również na wyściółkę macicy modyfikując ją tak, że staje się mniej sprzyjająca do tworzenia zarodka.
Jakie są różne rodzaje doustnych środków antykoncepcyjnych?
Pigułki jednofazowe
Reprezentują one najpopularniejszy doustny środek antykoncepcyjny dostępny na rynku, są one również najbardziej efektywne. Jednofazowe tabletki należy przyjmować codziennie w pierwszych trzech tygodniach cyklu lub przez 21 dni. Po tym okresie następuje siedmiodniowa przerwa, po której rozpoczyna się nowe opakowanie pigułek. Do grupy jednofazowych pigułek należą Celeste i Microgynon.
Pigułki fazowe
Pudełko fazowych pigułek zawiera od dwóch do trzech rzędów różnych kolorów tabletek. Wszystkie pigułki zawierają hormony. Każda z nich musi być zażywana w odpowiedniej kolejności w ciągu pierwszych 21 dni. Podobnie jak w przypadku pigułek jednofazowych robi się jednotygodniową przerwę.
28-dniowe pigułki
Jak sama nazwa wskazuje, opakowanie zawiera 28 pigułek. 21 z nich jest aktywnych, a kolejne 7 to placebo. Celem niniejszej antykoncepcji jest zachowanie rytuału, więc rutyna przyjmowania pigułki zostaje zachowana.
Minipigułki
W przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji, te pigułki zawierają tylko jeden hormon, progestagen. Zaletą minipigułki jest generowanie bardzo niewielkich skutków ubocznych. Według badań, minipigułki mogą być mniej skuteczne.
Najlepszą antykoncepcją jest ta, którą wybierzesz
Jakie są skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych?
Kobiety doświadczają pewnych trudności przy wyborze pigułki antykoncepcyjnej. Ich wybór jest zasadniczo oparty na możliwych skutkach ubocznych. Na początku stosowania pigułki mogą wystąpić pewne łagodne skutki uboczne. Po pewnym czasie efekty te znikają.
Najczęstszymi efektami niepożądanymi są:
- przybieranie na wadze
- niewielka utrata krwi pomiędzy miesiączkami
- zmiany nastroju
- zwiększona wrażliwość piersi
- bóle głowy
- nudności
Wybór odpowiedniej pigułki antykoncepcyjnej może pomóc zmniejszyć liczbę i poziom skutków ubocznych. Czasami lekarz zaleca wypróbowanie kilku pigułek, zanim znajdziesz tą, który najlepiej ci odpowiada.
Źródła
- Metody antykoncepcji: Womenonwaves.org/pl
- O jakich metodach antykoncepcji wciąż wiemy za mało: Mozeszzapomniec.pl
- Antykoncepcja: Wikipedia
- 8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet: Portal.abczdrowie.pl
- What is contraception: NHS.co.uk
- What are the different types of contraception: https://www.nichd.nih.gov
Pozostałe informacje dostępne na Yasmin online