Zakażenie seksualne
Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową
Infekcje przenoszone drogą płciową są chorobami przekazywanymi podczas stosunku płciowego.
Używamy słowa “infekcja”, ponieważ dana osoba może być nosicielem bakterii, drobnoustrojów lub wirusa w uśpionym stadium, które nie rozwija chorób, a “infekcje” w liczbie mnogiej, ponieważ istnieje wiele ich rodzajów, a ich dotkliwość bywa różna.
Nasza strona udostępnia aktualne informacje na temat różnych rodzajów chorób przenoszonych drogą płciową, ich objawów i dostępnych metod leczenia.
Zrozumienie chorób przenoszonych drogą płciową
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są przytłaczające. Każdego dnia ponad milion osób zapada na choroby przenoszone drogą płciową, najczęściej jest to chlamydioza, rzeżączka, kiła lub rzęsistek pochwowy, dotykając 357 milionów osób rocznie.
Konsekwencje mogą być poważne, np. HPV powoduje 266 000 zgonów na skutek nowotworu macicy, w chwili gdy rzeżączka i chlamydia zwiększają podatność pacjenta na bezpłodność. Jeśli chodzi o AIDS, to wirus zabija około 6000 osób dziennie. Wreszcie, niektóre choroby przenoszone drogą płciową jak syfilis, przekazywane są do płodu, powodując wady płodu lub śmierć noworodka.
Objawy różnią się znacznie w zależności od zakażenia, ale mają one wspólną podstawę. Jeśli wystąpiła u ciebie gorączka, ból w dolnej części brzucha lub zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości na swoich genitaliach, istnieje zagrożenie, że zostałeś zainfekowany.
Te nieprawidłowości to:
- wydzielina z pochwy lub penisa
- zaczerwienienie narządów płciowych
- świąd, wysypka
- pieczenie podczas oddawania moczu
Jeśli czujesz ból w trakcie lub po odbyciu stosunku, jest to również znak, że zaraziłeś się chorobą przenoszoną drogą płciową. Uważaj jednak, ponieważ wiele infekcji nie daje żadnych objawów. Mogą być one wykryte tylko wtedy, gdy infekcja poważnie rozwinie się w nosicielu. Ważne jest, byś przebadał się po podjęciu ryzykownego zachowania seksualnego. Są one również główną przyczyną rozszerzania się chorób przenoszonych drogą płciową: zdrowi nosiciele, którzy nie mają objawów i nie wykonują testów, przekazują swoje zakażenie innym, u których będzie rozwijać się choroba.
Pełna lista różnych chorób przenoszonych drogą płciową
Po pierwsze klasyfikowane są one pod względem pochodzenia: w zależności od tego, czy zostały one wywołane przez bakterie, grzyby lub drożdże, pierwotniaki albo wirusy.
Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową
Rzeżączka u ludzi objawia się wypływaniem ropy z penisa i pieczeniem podczas oddawania moczu. U kobiet jest bezobjawowa, więc ryzyko przenoszenia jest większe. Okres inkubacji wynosi od 24 godzin do 15 dni. Istniejące leki są bardzo skuteczne, jednak nieleczona infekcja może spowodować nieodwracalną niepłodność.
Chlamydioza jest jedną z najczęstszych infekcji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, głównie dlatego że inkubacja jest bardzo długa (ponad 15 dni), a kliniczne objawy są mało widoczne (biała wydzielina u kobiet, łagodny świąd i pieczenie u mężczyzn). Nieleczona niszczy płodność kobiet. Leczenie zakażenia chlamydią antybiotykami jest bardzo skuteczne i szybkie.
Chlamydia powoduje również chorobę Nicolas-Favre lub ziarnicę weneryczną pachwin, uważana za rzadką w Europie i Ameryce, ale endemiczna w obszarach tropikalnych Afryki i Azji.
Infekcje wywołane bakterią Mycoplasmy są innymi infekcjami układu moczowo-płciowego, z których pierwszą jest zapalenie cewki moczowej. Objawy to wydzielina z cewki moczowej, zapalenie cewki moczowej lub obszaru moczowodu, trudności podczas oddawania moczu (dysuria).
Uwaga, niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą być również przekazywane przez usta!
Kiła (syfilis) jest infekcją intymną, przenoszoną głównie drogą płciową i bezpośrednio, dzięki obecności na genitaliach lub zmianach chorobowych na zewnętrznych narządach płciowych. Jest to zwodnicza choroba, ponieważ jej okresy inkubacji jest bardzo długi i pomnaża się w czasie. Z 3 etapami rozwoju aż do prawdopodobnego wyleczenia lub zaniknięcia bakterii.
- Pierwszym etapem jest pojawienie się chronicznego bólu, który występuje po upływie od 3 tygodni do 3 miesięcy od inkubacji. Objawia się występowaniem czerwonych, głęboko osadzonych owrzodzeń na genitaliach, odbycie lub obszarach jamy ustnej, a kończy się ich zanikiem.
- Wówczas następuje drugi etap, z okresem inkubacji od 3 do 6 miesięcy, zakończony wystąpieniem różowych plamek (różyczka) na tułowiu i kończynach. Plamkom tym towarzyszą nudności, bóle głowy, bóle mięśni i zmęczenie, oraz ciężkie zakażenie błony śluzowej jamy ustnej. Ponownie, jeśli nie zostanie podjęte żadne działanie, różyczka końcu znika, a po przerwie od 3 do 10 lat pojawia się trzeci etap rozwoju.
- Ten etap to kiła układu nerwowego, powoduje zaburzenia rytmu serca i dolegliwości neurologiczne (zaburzenia osobowości, paraliż), następuje wówczas wyniszczenie tkanek narządów. Kiła prowadzi tym samym do zagrożenia życia i śmierci, w chwili gdy leczenie jest skuteczne i szybkie, i odbywa się w pierwszym etapie choroby. Poza tym, syfilis bardzo łatwo rozprzestrzenia się na płód w czasie ciąży, dlatego ważne jest, by poszukać odpowiedniego leczenia, a następnie się do niego stosować.
Wrzód weneryczny miękki jest to rzadsza infekcja przenoszona drogą płciową (powszechna w krajach tropikalnych i subtropikalnych), ale tworzy podatny grunt dla pojawienia się innych chorób przenoszonych drogą płciową. Często związana z pojawieniem się innych chorób przenoszonych drogą płciową. Objawia się pojawieniem krost zawierających ropę, rozwija się do wrzodów wzmożone swędzenie. Pojawienie się szarawej skóry powinno zaniepokoić osoby, które ją mają. Powiększone węzły chłonne w pachwinach pojawiają się 2-3 tygodni później i zmieniają w owrzodzenia. Choroba staje się poważna, gdy przekształci się zgorzel penisa i wymaga amputacji genitaliów.
Choroby przenoszone drogą płciową pochodzące od jednokomórkowych pierwotniaków i grzybów
Kandydoza układu moczowo-płciowego jest zakażeniem wywołanym przez grzyby lub drożdże. Są one przenoszone drogą płciową na mężczyzn, jednak nie tylko płciowo przez kobiety, które mogą nabawić się ich od antykoncepcji, leczenia antybiotykami lub zabrudzonych ubrań i braku higieny. Klinicznymi objawami są białawe upławy, świąd i pieczenie sromu u kobiet, oraz żołędzi u mężczyzn. Te objawy występują po inkubacji od 1 dnia do 1 miesiąca. Kandydozę leczy się dermatologicznie (krem, żel) lub przez wprowadzenie globulek do pochwy.
Protozoa (rzęsistkowica) u kobiet objawia się bardzo podobnymi klinicznymi objawami do kandydozy (żółtawe i cuchnące upławy, pieczenie i świąd), podczas gdy u mężczyzn objawy są często utajnione. Choroba ma okres inkubacji od 2 do 20 dni.
Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową
Brodawki weneryczne wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV i mogą przeistoczyć się w nowotwór szyjki macicy u kobiet. Najlepszym leczeniem do chwili obecnej pozostaje szczepionka. Kłykciny klinicznie rozpoznawalne są przez – często niezauważalne i niepozorne – brodawki narządów płciowych (na penisie i gruczołach u mężczyzn, oraz sromie i szyjce macicy u kobiet), po zmiennym okresie inkubacji od 1 do 10 miesięcy.
Opryszczka narządów płciowych to od 10 do 15% chorób przenoszonych drogą płciową, jej powikłania są rzadkie (tylko w ciąży), ale jej największym problemem jest możliwość rozwijania innych chorób przenoszonych drogą płciową, oraz jej wytrzymałość. Rzeczywiście, nie ma leku na tę chorobę wirusową, które objawia się małymi i bolesnych pęcherzami skóry na obszarze genitaliów (penis i jądra, pochwa i srom) do dwudziestu dwóch dni po stosunku. Ta choroba przenoszona drogą płciową staje się przewlekła u 40% przypadków i objawia się wówczas regularnymi wypryskami. Takim wypryskom towarzyszy gorączka, intensywne zmęczenie i gromadzenie się limfy w węzłach chłonnych. W fazie wyprysków, leki przeciwwirusowe dostępne w postaci tabletek albo kremu mogą zmniejszyć ich częstotliwość, czas trwania i intensywność.
Mononukleoza zakaźna rozprzestrzenia się głównie przez kontakt oralny, powodując skrajne zmęczenie, gorączkę, zapalenie gardła, ból gardła i powiększenie węzłów chłonnych. Objawy te pojawiają się zazwyczaj po sześciotygodniowej inkubacji. W zależności od organizmu, choroba ta może zagnieździć się chwilowo i szybko lub trwale i intensywnie, wymuszając na chorym wstrzemięźliwości seksualnej przez kilka miesięcy. W tym przypadku specyficzne leczenie nie istnieje, ponieważ antybiotyki nie są skuteczne, zalecany jest jedynie długotrwały wypoczynek.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) przekazywane jest drogą płciową, ale także przez krew, ślinę, nasienie i wydzielinę z pochwy. WZW B jest również przekazywane dziecku w czasie ciąży. Objawy kliniczne pojawiają się po okresie inkubacji od 1 do 6 miesięcy, a choroba objawia się osłabieniem, gorączką i bólami mięśni oraz przebarwieniem stolca, a także żółtaczką. Leczenie nie istnieje. Zalecany jest jedynie odpoczynek. Jednakże istnieje szczepionka, skuteczna tylko wtedy, gdy podana jest zawczasu.
AIDS jest najlepiej znaną i najbardziej aktualną infekcją przenoszoną podczas kontaktów seksualnych (powszechnie mówi się o AIDS jako o chorobie przenoszonej droga płciową). Jest najbardziej śmiercionośnym ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). Przenoszony podczas stosunku płciowego, nasienie i przez kontakt z zakażoną krwią, jest również przekazywany dziecku przez matkę (w czasie ciąży lub po poprzez karmienie mlekiem matki).
- W wielu przypadkach, w pierwszym stadium AIDS przebiega bezobjawowo, a zatem pozostaje niewykryty, co czyni go jeszcze bardziej niszczycielskim. Nie polegaj zatem na objawach, ale na badaniach przesiewowych po stosunku, jak również 3 miesiące później, by potwierdzić ich wiarygodność.
- Wirus atakuje białe krwinki, odgrywających kluczową rolę w systemie immunologicznym. Zainfekowane ciało staje się niezdolne do obrony przed infekcją.
- Wirus niszczy również komórki nerwowe i mięśniowe, jego siła leży w zdolności szybkiego powielania i faktu, że ludzkie przeciwciała nie rozpoznają wirusa. Istnieje potrójna terapia i leki antyretrowirusowe, których celem jest spowolnienie postępu choroby do stadium AIDS, który jest ostatnim etapem charakteryzującym załamanie całego systemu odpornościowego oraz występowaniem chorób oportunistycznych.
Zatem stosunek płciowy niesie za sobą ryzyko przenoszenia infekcji, nieżaleznie od tego czy jest to stosunek genitalny czy oralny. Istnieje ryzyko przekazania wirusa przy niewielkim kontakcie i wymianie płynów genitalnych. To dlatego musisz się dobrze zabezpieczyć i odpowiednio zareagować w przypadku zakażenia.
Zapobieganie
Najlepszym zapobieżeniem zakażeniu jest użycie prezerwatywy. Prezerwatywy są obecnie najbardziej skuteczną ochroną zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że ryzyko złapania infekcji seksualnej jest mniejsze podczas seksu oralnego, to ryzyko nadal istnieje, dlatego używanie prezerwatywy do seksu oralnego jest bardzo pomocne.
Zastosuj również odruch samoobrony, ponieważ twój partner nie zawsze może dostrzec ryzyko, które on lub inni mogą ze sobą nieść. Beztroska twojego partnera seksualnego może również wyrządzić krzywdę. Unikaj kontaktu, jeśli odkryjesz zmiany patologiczne, wysypkę lub nieprawidłowe zaczerwienienie na narządach płciowych partnera.
Równie ważne jest, byś przeprowadzał regularną diagnozę i badania przesiewowe. Kobiety powinny pamiętać o wizytach u ginekologa i badaniach cytologicznych, które są dobrymi sposobami identyfikacji zakażeń i wykrywają je bardzo szybko. Szacuje się, że 30 000 osób we Francji nie jest świadomych, że są nosicielami wirusa AIDS.
Leczenie jest również inną metodą zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji, a nawet po remisji pozostawia pole do popisu innym chorobom przenoszonym drogą płciową, należy zatem zachować ostrożność. Konieczne jest, byś ostrzegł swoich partnerów o noszonym wirusie, tak by mogli się oni zabezpieczyć i zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Istnieją pewne szczepionki pozwalające skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się niektórych zakaźnych wirusów (HPV i wirusowe zapalenie wątroby typu B).
Źródła
- Czym grozi seks? – co należy wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową: Doz.pl
- Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy: Poradnikzdrowie.pl
- Chlamydia trachomatis: Wikipedia
- Sexually Transmitted Diseases: Medlineplus.gov
Pozostałe informacje